Eko učionica

Dobro došli u eko učionicu OŠ "Matija Gubec" Cernik.

U nastavku čitajte naše vijesti i učite iz raznih izvora - prezentacija, brošura, videa, dokumenata koje su za vas pripremili učenici, članovi dodatnih skupina nastave iz različitih predmeta, ponajviše informatike.  Teme su: obnovljivi izvori energije, energija, ekologija, 5R koncept, održivost, održivi razvoj, energetska učinkovitost, štednja energije, štednja vode, ekologija. Zavirite u naš eko energetski riječnik, pogledajte koji eko datumi se obilježavaju u Hrvatskoj i u svijetu, pogledajte kako rade naše makete vjetroelektrane i hidroelektrane, ponovite gradivo rješavajući interaktivne križaljke i kvizove. Jeste li čuli za sunčanu kuću? Niste? Pa što čekate?

Održivost - što je to?

Ove godine stalno govorimo o održivoj energiji, održivosti kao načinu boljeg života za budućnost. Što je to zapravo održivost i u čemu se ona ogleda istražila je učenica 8. b razreda Sandra Matošević.

Što je održivost?

Održivost govori o načinu vođenju života na način koji je pravedan i pošten prema svima, tako da svi mogu živjeti na pristojan način. Znači, kada govorimo o održivosti, govorimo o mogućnosti nastavka nečega. Riječ održivost dolazi od engleske riječi "sustainable", koju možemo razdvojiti na dva dijela da bismo došli do njenog značenja:
sustain - nastaviti ići
able  - moći

Održivost – resursi

Zdravlje našeg planeta i živih bića ovisi o načinu iskorištavanja resursa. Što više ljudi živi na planetu, to je više resursa potrebno, stoga moramo naći načine kako te resurse iskorištavati na učinkovit i pošten način. A što su zapravo resursi? Prirodnim resursom nazivamo sve što dolazi od Zemlje - biljke, životinje, voda, drvo, nafta i metali. Prirodne resurse koristimo za dobivanje električne energije, uzgoj usjeva i vožnju automobila. Zapravo, sve što jedemo, koristimo ili kupujemo napravljeno je od, ili je, prirodni resurs. Bez obzira na mjesto gdje živjeli, koliko novca imali, svi ovise o Zemlji; hrani, vodi i svim ostalim resursima koji dolaze od nje. Budući da nam ovaj planet treba za preživljavanje, moramo ga čuvati, a sve promjene koje načine pojedinci, zajednice ili države, imat će utjecaj i na ostatak svijeta. Siromašne, ili zemlje u razvoju, čine 80% ukupne svjetske populacije, ali iskorištavaju samo 20% sveukupnih raspoloživih resursa - uključujući fosilna goriva, metale, drvo, minerale i ostale resurse dok bogate ili razvijene zemlje, čine samo 20% ukupne svjetske populacije, ali iskorištavaju 80% svih raspoloživih resursa.

Održivost - gradnja

održivoj gradnji koriste se raspoloživi lokalni resursi kao drvo, slama, zemlja, kamen i otpad. Takvi "zeleni" objekti grade se s ciljem da budu zdravi i da opskrbe stanovnike osnovnim životnim potrebama - hranom, vodom i energijom, a za to koriste energiju sunca, vjetra, biomase i sakupljaju kišnicu sa krova. Takve građevine pažljivo se dizajniraju uzimajući u obzir lokalne klimatske prilike i raspoložive lokalne resurse.

Održivost - hrana

Današnja poljoprivreda zbog pretjeranog korištenja kemijskih pesticida, umjetnog gnojiva i teške mehanizacije uzrokuje eroziju, smanjenje biološke aktivnosti, stvrdnjavanje i široko zagađivanje tla i podzemnih voda. Prema rezultatima u Hrvatskoj je 5 % hrane na tržištu onečišćeno pesticidima i opasno po zdravlje, a 10% sadržava dozvoljenu količinu ostataka pesticida. Dozvoljene granice otrova u hrani s vremenom se nakupljaju u organizmu i uzrokuju razna oboljenja.

Održivost - voda

Voda prekriva dvije trećine našeg planeta, ali većina te vode nije pitka. Zapravo je 97% vode u oceanima, slano, a ostatak je smrznut u ogromnim ledenim santama. Manje od 1% vode otpada na ono što koristimo za piće, kupanje i zalijevanje usjeva. Iako se voda smatra obnovljivim resursom, na Zemlji postoje ograničene količine vode. Ne možemo stvoriti novu vodu, a sva voda ovog planeta kreće se kroz prirodu u zatvorenom ciklusu, koji se sastoji od pet faza: isparavanje, transpiracija, kondenzacija, pad i skupljanje.

Održivost - šuma

Drveća su obnovljiv izvor energije, jer drveće koje porušimo možemo zamijeniti novim. Drveće raste na plantažama na kojima se svakih desetak godina sasječena zamijene novima. Međutim, mnogim šumama potrebne su stotine godina za obnovu i one se ne mogu nadomjestiti na brzi način. Mnoga od posječenih drveća nadomjestiti će se za jako dugi vremenski period, dok se neka neće nikada.

Održivost - poljoprivreda

Poljoprivreda je proizvodnja hrane i vlakana. Ljudi tisućama godina uzgajaju životinje ili sade biljke kojima se hrane. Danas se mnogi ljudi koji žive u gradovima oslanjaju na poljoprivrednike i njihove resurse. Poljoprivrednici koriste nove tehnologije, načine uzgajanja i kemikalije ne bi li povećali proizvodnju hrane na svojim usjevima kojima će nahraniti što više ljudi.

Održivost – fosilna goriva

Fosilna su goriva neobnovljivi resurs budući da su potrebni milijuni godina da nadomjeste potrošene količine. Postoje tri glavna oblika fosilnih goriva - ugljen, nafta i zemni plin. Sva tri nastaju duboko u Zemlji od prastarih ostataka životinja i biljaka. Tijekom milijuna godina ovi ostaci bivali su pokriveni slojevima stijenja te su laganim raspadanjem nastala fosilna goriva.

***

O Održivoj potrošnji i proizvodnji izradili smo i posebnu web stranicu gdje o svemu ovome možete saznati puno više, kao i o mogućim načinima našeg vlastitog djelovanja u smislu održivog razvoja.

Web stranica je posvećena održivoj potrošnji i proizvodnji - želimo istražiti i naučiti te upoznati druge s negativnim utjecajima na okoliš te mogućnostima kako promijeniti svoje ponašanje da bi nam priroda i Zemlja ostali bolji, ljepši, a mi zdraviji i sretniji.

Stoga, čitajte i saznajte kako pomoći očuvanju VODE, ENERGIJE, što učiniti u vezi PREHRANE, STANOVANJA, TURIZMA, SLOBODNOG VREMENA, TEKSTILNIH PROIZVODA, EKOLOŠKOG DIZAJNA, a da bude u službi i u skladu s prirodom.

KLIKNITE OVDJE ili na sliku ispod

objavio: Kristina Slišurić   datum: 24. 9. 2012.