Eko radionica

Dobro došli u eko radionicu učenika i učitelja naše škole.

Ovdje pogledajte izvještaje (tekstualne i fotografske) s niza radionica praktične naravi koje su se tijekom ove godine održale u našoj školi, a u sklopu obilježavanja Međunarodne godine održive energije za sve. Pogledajte jesensku kolekciju eko nakita učenika drugog razreda, eko igračke učenika iz Banićevca i Podvrškog, eko memory učenika iz Podvrškog, eko sredstva za pranje rublja naših kemičara, oslikvanja platnetnih vrečica učenika polaznika izvannastavne skupine Malih kreativaca. Pogledajte kako izgleda naše zamišljeno eko selo, kako su nastali eko straničnici, obilježivači ili bookmarkeri i kako će oni putovati u daleku Ameriku. Možda izradite svoj jesenski eko mobil za prozor ili vrata, ako budete pažljivo pratili naše upute... Treba vam samo malo dobre volje.

Izrada eko sredstva za čišćenje - radionica za kemičare

Dana 17.09.2012. u ponedjeljak učitelj Ivan Stojić je uz sve sate održao i jedan sat dodatne nastave iz kemije. Kada je došao na sat učenici su ga pitali što će danas raditi, a on im je odgovorio da će praviti tekući deterdžent za skidanje mrlja. Učenici su se obradovali i prionuli na posao.

Prvo su pripremili sve sastojke i posuđe koji su im bili potrebni za izradbu deterdženta. Prvo što je nastavnik pripremio su bile plastične posude zatim dva tvrda sapuna, dva eterična ulja s mirisom vanilije i kokosa, velika žlica sode bikarbone i tri litre vode. Kada su pripremili sav potreban pribor krenuli su u izradbu deterdženta. Prvo su u jednu veliku posudu stavili tri litre vode. Posudu s vodom su stavili na štednjak i u nju su dodali sitno nariban tvrdi sapun s mirisom kamilice i veliku žlicu sode bikarbone. Kada se sapun otopio skinuli su posudu s vatre i stavili je u hladnu vodu, a deterdžent su povremeno miješali. Dok se voda hladila, u dvije posude namijenjene za deterdžent jedan od učenika je dodao po petnaest kapi eteričnog ulja s mirisom vanilije te u zadnju posudu petnaest kapi eteričnog ulja s mirisom kokosa. Kada se deterdžent ohladio oprezno su ga pretresli u posude s eteričnim uljima. Kad je sav deterdžent bio pretresen učenici su dodali po još petnaest kapi svakog eteričnog ulja. Deterdžent se nakon izradbe hladio dva dana i nakon toga je bio spreman za upotrebu.

Roberta Barišić 8.a

Način pripreme

• 1 komad biljnog sapuna sitno izribati i polako umiješati u 3l kipuće vode
  • kad se otopi, dodati 1 veliku žlicu sode bikarbone te promiješati da se otopi
  • dobivenu smjesu preliti u plastične posude i staviti na hladno i povremeno promiješati da se previše ne stvrdne
  • u ohlađeno dodati 20 - 30 kapljica eteričnog ulja

Pogledajte foto reportažu.

Ribanje sapuna u kipuću vodu - Domagoj riba, Roberta miješa

Recept, eterično ulje za miris, soda bikarbona

Nastavnik kemije nadzire rad i pazi na plin. Nakon što se sapun otopio dodali smo veliku žlicu soda bikarbone.

Domagoj i dalje riba

Priprema i lijepljenje naljepnica na ohlađeni i u boce pripremljeni deterđent

Naš bio deterđent za skidanje mrlja s odjeće

Deterđent se koristi kao i kupovni tekući deterđent. Mi smo ga dali našim tetama čistačicama za pranje krpa.

Tijekom godine izrađivat ćemo i BIO SAPUN. Ovdje možete pogledati kako ćemo to raditi. Web stranicu su izradile prošlogodišnje osmašice kemičarke Magdalena Grgić i Ivona Jurković. Na web stranici možete pronaći i referat (.doc), prezentaciju o sapunima (.ppt) kao i nekoliko križaljki za ponavljanje gradiva iz kemije.

A kako možete napraviti omekšivač za rublje, a da bude zdrav? Ovako?

Omekšivač za rublje

Potrebni sastojci:

•100g soda bikarbone
•600 ml alkoholnog octa
•700 ml srebrne vode
•eterično ulje po izboru

U posudu od 4 l staviti soda bikarbonu i 100 ml vode. Polako ulijevati ocat. Pustite mješavinu da ključa kako bi se soda otopila, nije potrebno miješanje.Počnite miješati dodajući ostatak vode čime će se zaustaviti ključanje.Dobit ćete homogenu tekućinu u koju možete dodati eterično ulje po želji. Proizvod uskladištite u posudu s čepom.
Ovaj omekšivač koristite kao i svaki drugi, dakle otprilike jednu čašicu treba dodati u odjeljak za omekšivač.

Roberta Barišić, 8. a

objavio: Kristina Slišurić   datum: 10. 9. 2012.