Istražili smo postoji li čista energija i što su to Sunčane kuće...
Sunčana kuća - prezentacija
Sunce, vjetar, voda... Čista energija
UMJESTO SKUPE, PRLJAVE I OPASNE ENERGIJE IZ NAFTE, UGLJENA, PLINA I NUKLEARNIH REAKCIJA PRIRODA NAM NUDI I EKOLOŠKI PRIHVATLJIVE ENERGIJE.
Skupo, prljavo i opasno
Dvije postojeće vjetroelektrane i treća, čija je gradnja započela u srpnju pokraj Splita, svjedoče o tome da je u našoj državi sve više obnovljivih izvora energije. To je važno, jer fosilna goriva su sve skuplja i manje ih ima i jednoga dana će nestati. Nuklearne centrale proizvode nuklearne reakcije.
Obnovljivo i neobnovljivo
Energija je nužna za gotovo sve što činimo zato moramo paziti koliko onečišćujemo okoliš. Osim vjetra, energija se može proizvesti i uz pomoć sunca, vode, biomase, prirodne topline iz zemlje, a odnedavno se energija proizvodi i iz – smeća.
Dragocjene sunčane zrake
Sunčeva energija potječe od nuklearnih reakcija u njegovu užarenu središtu čija je temperatura 15 milijuna Celzijevih stupnjeva. Sunčeva energija u Europi se najviše koristi u Njemačkoj i Austriji. Sunčeva energija se može iskoristiti za dobivanje električne energije.
ZANIMLJIVOST…
Neki znanstvenici kažu da bi samo Sunčeva energija nad golemom Saharom bila dostatna za ukupne energetske potrebe cijelog planeta Zemlje godini dana!
Darežljive rijeke (i mora)
Hidroenergija najvažniji je obnovljivi izvor energije, no nije na našemu planetu dostupan. Hrvatska ima obilje vode tijekom godine. Prva hrvatska hidroelektrana izgrađena je 1895. na Skradinskom buku, na rijeci Krki. Danas je to HE Jaruga. U hrvatskoj ima 21 hidroelektrana koje proizvode više od polovice energije. Hrvatska spada među vodeće zemlje u proizvodnji energije iz obnovljivih izvora.
Prijatelj vjetar
Energija vjetra, spomenuli smo u početku, pokreće turbine koje se u nas popularno nazivaju vjetrenjačama. Dijelovi Zemlje gdje pušu planetarni vjetrovi najpogodniji su za iskorištavanje energije vjetra. U Europi danas se vjetar najbolje iskorištava u Danskoj, Njemačkoj, Španjolskoj i Italiji. Stup je visok 68 metara, a promjer „propelera“iznosi 72 metara.
Biomasa nije samo drvo
Brojni ostatci životinja i biljaka postaju sve važniji izvor energije. Od biomase mogu se proizvesti dvije vrste biogoriva – etanol i biodizel, te bioplin. U Europi ima više od 3000 takvih elektrana, te više od 500 spalionica smeća. U Hrvatskoj se najviše koriste drva za grijanje, a ono se najteže obnavlja.