Ekskurzija 8. razreda

Dana 19. svibnja 2010. (srijeda) svi razredi naše škole proveli su na ekskurziji. O ekskurziji osmih razreda piše vam Ivana Sokić.

Osmi razredi napokon su dočekali svoju posljednju zajedničku ekskurziju. 19. svibnja u sedam sati svi smo se okupili ispred škole i nestrpljivo čekali svoj prijevoz. Kad nam je autobus stigao svi smo pojurili da zauzememo najbolja mjesta. Osim naših razrednika Monike Kovarbašić i Petra Piljića sa nama je išla i nastavnica Katja Ljubić. Tri sata vožnje do prvog odredišta brzo su prošla. Prvo posjet Parku prirode Kopačkom ritu. Poslušali smo prezentaciju o Kopačkom ritu, malo se slikali i krenuli do Sakadaškog jezera. To je najbolje jezero u Parku. Ondje nas je čekao brod kojim smo razgledali krajolik i prešli cijelo jezero. Naš vodić Vanja upoznao nas je detaljnije s tim poplavnim područjem, opisao nam životinje i na kraju nas ispitivao. Nakon dobre zabave na brodu pošli smo u Tikveš. Dvorac Tikveš je trenutno u obnovi tako da ga nismo mogli bolje razgledati. Sljedeće odredište bio nam je Osijek. U Osijeku smo bili sat vremena na ručku pa krenuli u Vukovar - grad heroja. Prvo smo posjetili vojarnu. Ondje je svima bilo najzanimljivije. Izloženi tenkovi i ostala ratna postrojba bili su interesantni, a najbolje od svega je to što smo u svaki tenk i bilo koje drugo prijevozno sredstvo smjeli ući. Ondje se nalazi i umanjeno vojno bojište koje nam je bilo na raspolaganju. Vodič u Vukovaru nas je odveo u srpski koncentracijski logor. Ondje je sve postavljeno kao što je stvarno i bilo. Slama na podu i nekoliko deka te priče o događajima što su se tu zbili pomalo su nas zgrozili. Ondje je bilo izloženo i oružje koje je posebno dojmilo dečke. Još smo posjtili i Muzej Domovinskom ratu. Sad već pomalo umorni krenuli smo dalje. Sljedeći posjet je posjet Ovčari. Ondje je mračno, na zidu se naizmjenično pale i gase slike žrtava, pod je betoniran sa čahurama, a na stropu se nalaze svjetleće zvijezdice koje simboliziraju žrtve. Tu se nismo dugo zadržavali pa smo odmah krenuli na Memorijalno groblje. Ondje je predsjednik svakog razreda zapalio jedan lampion. Vidjeli smo bijele križeve za poginule. Dva su križa izdvojena. Jedan za najstariju žrtvu (104 g.) i drugi za najmlađu (6 mjeseci). Svi zajedno smo se slikali ispred brončanog lipa koji sa svake strane svijeta izgleda kao križ.
P
osljednje odredište bio nam je Ilok. U Iloku smo posjetili crkvu sv. Ivana Kapistrana. Sa poviješću crkve i samostanskim prostorijama upozano nas je svećenik koji nas je dočekao. Na naše razočaranje, a na veselje nastavnika nismo imali pristup iločkim podrumima. Nakon Iloka uslijedio je povratak kući. Još jednom smo stali u Vukovaru. Imali smo pola sata da radimo po gradu što želimo, a onda put kući. Tih 30 minuta iskoristili smo za kupnju časopisa i ostalih stvarčica. U 20 sati smo krenuli kući. U autobusu smo prepričavali događaje, slikali se i pjevali. Još nam je samo jedno ostalo - kviz znanja. Sudjelovalo je dvoje učenika koji su predstavljali razrede. Iz 8. b Paulina Poljak, a iz 8. a Marina Kulić. Odgovarale su na 5 pitanja i Paulina je imala više točnih i pobijedila. Za nagradu je dopbila Astralis magnet. Ostatak puta bio je prepušten nama. Zabavili smo se pjevajući. Kući smo stigli ok 22:30. Svima nam je bilo jako dobro i svi ćemo pamtiti našu zadnju zajedničku ekskurziju.
Ivana Sokić, 8. b

objavio: Ivana Sokić Manuela Valešić   datum: 28. 5. 2010.