Zlatan jubilej zlatarskog zbora malih pjesnika

Članovi dramsko- recitatorske družine naše škole i ove su godine bili gosti na kulturnoj manifestaciji Dani kajkavske riječi u Zlataru. Pozvani smo na priredbu Zbor malih pjesnika koja se održala 26. rujna 2009. godine u 12 sati. U Zlatar su putovali učenici: Andrea Vlainić, Marin Bigović i Zlatko Galik pod vodstvom nastavnika hrvatskog jezika Ivana Galića i Monike Kovarbašić. Oko 10 sati stigli smo pred njihov Sokolski dom gdje su nas, kao i uvijek, srdačno i toplo dočekali ravnatelj škole, ravnateljica Otvorenog pučkog učilišta, gospođa Gordana Valjak i ostali organizatori zaduženi za program. Lijepe slavonske nošnje i Zlatkova tamburica plijenili su pozornost zlatarčana i njihovih gostiju s cijelog kajkavskog govornog područja. Nastupali smo u središnjem dijelu priredbe: Andrea Vlainić je recitirala pjesme Moja Slavonija i Jesen u mojem selu, a Marin Bigović pjesmom slavonske ravni upotpunio je njihov kajkavski zbor. Naš štokavski pjesnički izričaj zaokružili su Zlatko Galik, naš virtuoz na tamburi i nastavnik Ivan Galić na gitari. Dirljiv nastup tamburice popraćen je dugim pljeskom. Domaćinima smo uručili dar- umjetničku sliku s motivima iz prirode, a oni nama zbirke pjesama i unikatni keramički suvenir o motivima Zlatara i natpisom Dani kajkavske riječi 2009. Važno je napomenuti da je Zbor ove godine održava po 40. put četrdesetogodišnji kontinuitet njihova postojanja jasno potvrđuje njihov cilj koji je u funkciji kreativne uporabe zavičajnog jezika te da se kaj nigdar ne pozabi. Nakon svih tih godina možemo reći da su postali nezaobilazni u očuvanju hrvatske, kajkavske riječi i učeničkoga stvaralaštva. Oko 15 sati pozvani smo na ručak u restoran gdje smo objedovali u društvu naših domaćina i, uvijek dragih, prijatelja iz Žminja. Oko 16 sati domaćini su nas srdačno ispratili uz obećanje da će doći na16. susret malih pjesnika u Cerniku.

Iskrene čestitke domaćinima na izvrsnom otvaranju priredbe, a prije svega, na ugodnom druženju i nezaboravnom doživljaju!

Monika Kovarbašić

objavio: Kristina Slišurić   datum: 30. 9. 2009.