« Svibanj 2024 »

Međunarodno natjecanje Dabar @ucitelji.hr u Cerniku

Međunarodno natjecanje Dabar koje promiče informatiku i računalno razmišljanje u našoj školi održava se četvrtu godinu. Natjecanje je provedeno u tjednu od 7. – 11.11. prema rasporedu nastave informatike. Ove godine natjecanju su s veseljem pristupili svi učenici od četvrtog do osmog razreda u sklopu nastave informatike.  Natjecanje od ove godine nosi novo ime Dabar @ucitelji.hr, a organizator u Hrvatskoj je udruga Suradnici u učenju.

Nekoliko sati prije natjecanja vježbali smo u online učionici Pseudodabar (https://bit.ly/PseudoDabarUciteljiHr)  koja je kao i samo natjecanje od ove godine u novom Loomen sustavu. Osim u Pseudodabru, učenici su vježbali i na Vježbalištu (https://ucitelji.hr/vjezbaliste/ ) kao i rješavanjem knjižica zadataka s prošlogodišnjih natjecanja dostupnih na https://ucitelji.hr/dabar/ .

Moto i misao vodilja ovog natjecanje je: Dabar je više od natjecanja. Dabar je izazov! Učenici ovo natjecanje vole jer za njega ne moraju učiti ni proučavati puno knjiga, ali je potrebno uključiti moždane vijuge i maksimalno se koncentrirati jer 40 minuta koliko natjecanje traje zaista brzo prođe. Neki učenici smatraju ovo natjecanje igrom, neki kažu da se radi o rješavanju problema i vježbanju inteligencije, ali svi su složni da je Dabar pravi izazov za njihove mozgove.

Natjecanje je međunarodno što dodatno motivira učenike da i oni budu dio istoga. Organizator natjecanja u Hrvatskoj su udruga „Suradnici u učenju“ uz podršku Hrvatskog saveza informatičara i visokog učilišta Algebra,  CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Učenici se natječu u 5 kategorija, od kojih su 4 namijenjene učenicima osnovnih škola. Ove godine na natjecanju je sudjelovao dosad rekordan broj učenika: 48.015 iz 773 škole. Učenici naše škole natjecali su se ove godine u tri kategorije za osnovnoškolce i to:

MiliDabar (za učenike 3. i 4. razreda)
11886 učenika u RH – 46 učenika 4. razreda naše škole

KiloDabar (za učenike 5. i 6. razreda)
14667 učenika u RH – 63 učenika 5. i 6. razreda

MegaDabar (za učenike 7. i 8. razreda)
10560 učenika u RH – 42 učenika 7. i 8. razreda

Prema ovogodišnjim uputama, natjecanje se provodilo isključivo u školama pod nadzorom učitelja. Svi natjecatelji pročitali su etički kodeks samog natjecanja i prihvatili ga, pročitali smo i upute prije natjecanja, a neposredno prije svi su pročitali IZJAVU kojom potvrđuju da će se pridržavati etičkog kodeksa na samom natjecanju. Nakon toga učenici su pristupili omiljenom izazovu.

Ponosni smo na sve učenike koji su sudjelovali na ovom međunarodnom natjecanju, a posebno ističemo i pohvaljujemo naše učenike koji su postigli izniman uspjeh u svojim kategorijama te se plasirali među 10% najboljih. To su:

MiliDabar

Ivano Katinić, 4.b
Josip Jurković, 4. b
Bruna Poletto, 4. a
Karlo Relković, 4. a

KiloDabar

Lucija Sokić, 6. a
Sara Matijašević, 6. a
Matej Podkonjak, 6. a
Mirna Barišić, 6. a
Marin Crljenković, 6. b
Katja Došlić, 6. b
Klara Kulić, 6. b
Larisa Trobić, 5. b

MegaDabar

Viktor Vuk, 8. a
Karla Mihajlović, 7. a

Završno izvješće koje je pripremila koordinatorica natjecanja u Hrvatskoj Darija Dasović dostupno je na poveznici.

Kristina Slišurić

objavio: Kristina Slišurić   datum: 21. 11. 2022.