Međunarodno natjecanje Dabar 2020. i u našoj školi

Ove godine naša je škola po drugi puta sudjelovala na Međunarodnom natjecanju Dabar. Prošle godine pomalo sramežljivo s brojkom od devetero učenika uključili smo se u ovu iznimno zanimljivu i učenicima poticajnu inicijativu koja promiče informatiku i računalno razmišljanje te razvija logičko zaključivanje i vještine rješavanja problemskih situacija iz svakodnevnog života.

S obzirom da je natjecanje međunarodno, jedan od ciljeva natjecanja je i usporedba znanja iz područja računalnih znanosti između učenika u Hrvatskoj i svijetu.
Organizator natjecanja u Hrvatskoj su udruga „Suradnici u učenju“, Hrvatski savez informatičara i visoko učilište Algebra, uz podršku CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Učenici se natječu u 5 kategorija, od kojih su 4 namijenjene učenicima osnovnih škola. Učenici naše škole natjecali su se u sve 4 kategorije za osnovnoškolce i to:

• MikroDabar (za učenika 1. i 2. razreda)
    3985 učenika u RH – 14 učenika 2. razreda naše škole
  • MiliDabar (za učenike 3. i 4. razreda)
    7235 učenika u RH – 36 učenika 3. i 4. razreda
  • KiloDabar (za učenike 5. i 6. razreda)
    12590 učenika u RH – 67 učenika 5. i 6. razreda
  • MegaDabar (za učenike 7. i 8. razreda)
    8285 učenika u RH – 29 učenika 7. i 8. razreda

Učenici u kategorijama MikroDabar, MiliDabar i KiloDabar natjecanju su pristupili iz škole pod budnim okom svoji učitelja informatike Kristine Slišurić i Bojana Bokana, dok su učenici u kategoriji MegaDabar natjecanju pristupali iz svojih domova uz precizne upute dobivene od učiteljice i organizatora natjecanja kojima zahvaljujemo što su omogućili učenicima da natjecanju pristupe i iz svojih domova u uvjetima pandemije. Svi natjecatelji pročitali su etički kodeks samog natjecanja i prihvatili ga, a samo natjecanje nisu smatrali natjecanjem već izazovom, jer Dabar je upravo to – izazov u kojem svi koji ga prihvate napreduju.
Učenicima u kategoriji MikroDabar dostupan je i zvučni zapis svakog zadatka kako bi im se olakšalo razumijevanje problema, pa su naši drugašići toga dana kada je bilo njihovo natjecanje bili prave „face“,  jer su na nastavi informatike stavili svoje slušalice na uši i s veseljem rješavali zadatke potpuno sami. I  bilo im je prebrzo gotovo. Dvanaest izazovnih problemskih zadataka i 40 minuta prošlo je brzo te su učenici pitali: „Pa zar je već gotovo?“
Posebnost ovog natjecanja je i mogućnost da u njemu sudjeluje svatko tko to želi, pa su tako u natjecanju sudjelovali gotovo svi učenici drugog razreda, velik dio učenika trećih razreda, velik dio učenika četvrtih razreda, svi petaši i svi šestaši te oko polovice sedmaša i osmaša.

Iako smo ponosni na sve učenike koji su prihvatili izazov sudjelovanja u međunarodnom natjecanju, posebno ističemo i pohvaljujemo naše učenike koji su postigli izniman uspjeh u svojim kategorijama te se plasirali među 10% najboljih. To su:

MiliDabar – Katja Došlić (4. razred, PŠ Banićevac) i Lucija Sokić (4. a)

KiloDabar – Petar Topić i Viktor Vuk (6. a)

MegaDabar – Dorian Janković (8. a)

Do kraja školske godine vraćat ćemo se na dabarske zadatke i probleme kad god budemo imali vremena, kako bismo nagodinu bili još spremniji i uspješniji.
Kristina Slišurić

objavio: Kristina Slišurić   datum: 21. 11. 2020.