Ekskurzija 5. razreda - Krapina, Trakošćan, Varaždin

20.05.2009. (srijeda) 5.a i 5.b razred išli su na ekskurziju. Bilo nam je super. Iz Cernika smo krenuli u 06:00 sati. Vozili smo se oko 2 sata.  Prvo odredište bila nam je Krapina.

Tamo smo prvo posjtili muzej evolucije - o krapinskom pračovjeku. On je živio prije otprilike 130000 godina. 23.8.1899. na poziv fra Dominika Antolkovića na Hušnjakov brijeg u Krapini došao je Dragutin Gorjanović Kramberger da bi proučio kosti i zube koji su tamo pronađeni. Iskapanja su trajala još 6 godina pod njegovim nadzorom. Tamo smo šetali.  Kraj muzeja se nalaze likovi drvenih životinja u stvarnoj veličini. Kraj njih i na njima smo se slikali. Zatim smo imali oko 45 minuta slobodnog vremena za razgledavanje i slikanje. Poslije toga išli smo ručati. Nakon Krapine krenuli smo put Trakošćana. Trakošćan je najljepši dvorac u Hrvatskom Zagorju. Nastao je u 13. st. Od 1584. godine pa sve do drugog svjetskog rata bio je u vlasništvu obitelji Drašković. Svoj današnji izgled Trakošćan je poprimio u 19. st. Trakošćan se nalazi na brežuljku na koji smo se popeli. Zatim smo se ispred dvorca malo odmorili. Poslje odmora krenuli smo u razgledavanje dvorca. Dvorac je vrlo visok. Redom smo išli kroz sobe i slušali turističkog vodiča. Bilo je jako zanimljivo. Trakošćan je danas u vlasništvu Republike Hrvatske. Popeli smo se na jednu veliku, ali ne i najveću kulu. Na najveću nismo išli jer nije dopušteno. Nakon razgledavanja dvorca imali smo 10 minuta slobodno pa smo se mogli kupiti suvenire. Poslije toga, krenuli smo u Varaždin. Kad smo stigli, prvo smo nešto pojeli. Pješice smo krenuli u muzej kukaca. Kad nam je gospođa u muzeju dala osnovne obavijesti o muzeju, ušli smo u njega. Muzej je otvoren 1953. godine. Ima puno kukaca koji su preparirani. Sve ih je ulovio Franjo Košćec. On ih je poklonio tom muzeju. U svemu tome pomogla mu je njegova kćerka Ružica Košćec. U muzeju smo sami mogli otvarati ladice i pregladavati što ima u njima. Bilo je vrlo zanimljivo. Poslije toga smo se uputili na varaždinski korzo. Tamo smo pojeli sladoled i malo sjeli. Neki učenici zvali su roditelje da upale internet i pogledaju ih na web kameri koja je postavljena na korzu. Nakon odmora i sladoleda krenuli smo u varaždinsku katedralu. Ona je udaljena pedesetak metara od korza. U njoj smo se pomolili te je razgledali. Zatim smo se prošetali parkom, pokraj kazališta i knjižnice, osvježili se u fontani ;), pogledali crkvu sv. Nikole. Na zidovima te crkve ima lik medvjedice, koja je simbol crkve. Krou Dućansku ulicu krenuli smo u Stari grad. Tamo smo se slikali, pogledali dio Starog grada i onda smo krenuli pogledati Varaždinsko groblje. One je ljepo uređeno i izgleda poput parka. Ima puno zelenila. Blizu groblja nalazi se i park za mlade. U njemu je bilo super. Tamo se nalazi i umjetna stijena te još mnogo toga. Tamo smo se dobro razgibali i bili smo spremni za odlazak kući. U autobusu smo pjevali i pričali.

Više slika pogledaj u fotogaleriji.

objavio: Kristina Slišurić Leo Tomičić   datum: 22. 5. 2009.