Pilot projekt „Posjet Vukovaru osmih razreda“

Ove godine i naša se škola uključila u pilot projekt „Posjet Vukovaru osmih razreda“, te smo 5. i 6. svibnja 2015. imali priliku pod pokroviteljstvom ministarstva posjetiti grad Vukovar i mjesta od iznimne povijesne važnosti u njemu i njegovoj oklici.

Prvi dan smo u Pastoralnom centru gledali prezentacije na teme Domovinski rat i Bitka za Vukovar, a potom smo išli na ručak. Poslije ručka su nas bojnik Marin Ivanković i naš pratitelj Davor odveli u razgledavanje centra grada Vukovara. Tu smo posjetili križ na ušću Vuke u Dunav, obišli smo Gradski muzej koji je smješten u obnovljenom dvorcu grofova Eltz i potom Mjesto sjećanja Vukovarsku bolnicu 1991. Već nakon prvog dana dojmovi učenika su bili snažni tako da smo se kući vratili analizirajući ono što smo vidjeli i čuli.

Drugi dan smo razgledavali Muzej Domovinskog rata pod vodstvom bojnika Marina Ivankovića. Ona nas je upoznao s 4 ručno izrađena oklopna vozila, bojno-desantnim brodom i pokretnim bolničkim sanitetom. U sve smo imali prilike uči i vidjeti izbliza kako funkcioniraju. Potom nas je odveo do zrakoplova marke Antonov koji je opskrbljivao opkoljeni Vukovar sve do 2. studenog 2015. kad je srušen. Posebno zanimljivo je bilo „minsko polje“ gdje je bojnik imao kratku prezentaciju o svim vrstama mina u Domovinskom ratu. Nakon „minskog polja“ otisli smo u razgledavanje zgrada prenamijenjenih u informativne prostore o Domovinskom ratu. Tu smo saznali da je Vukovar imao legendarnu 204. brigadu, dvije postrojbe po imenu Pustinjski štakori i Žuti mravi. Jako nas je iznenadila i činjenica da se čak i jedan francuz došao boriti za Vukovar, a to je bio J.M. Nicolier čije tijelo još nije pronađeno. Jedna zgrada posebno nas se dojmila, a to je prikaz logora Stajićevo i Begejci. Napustili smo Muzej pod dubokim dojmovima. Drugo odredište bila je Trpinjska cesta ili „groblje tenkova“ gdje smo vidjeli jedan od onesposobljenih tenkova i Spomen dom hrvatskih branitelja. Potom smo otišli na Memorijalno groblje gdje smo vidjeli grobove istaknutih branitelja Vukovara Blage Zadre i Marka Babića. U znak zahvalnosti upalili smo lampion za sve stradale. Zatim smo krenuli u Spomen dom Ovčaru, a nakon njega smo otišli i na samo mjesto stradanja ranjenika iz Bolnice. Tu smo također upalili lampion za sve stradale, a učenik Hrvoje Franić iskazao je i posebno poštovanje prema stradalima ostavivši svoju krunicu na križu s ostalim krunicama. Vratili smo se u miru i tišini u Pastoralni centar na prezentaciju Škola mira i kviz za učenike. Naši su se predstavnici Marija Zirdum i Josip Trobić iskazali u znanju i osvojili nagrade. Povratak kućama prošao je u analiziranju dojmova.

Moram istaknuti da su se naši učenici tijekom cijele terenske nastave ponašali u skladu s dubokim poštovanjem prema gradu Vukovaru i njegovim žrtvama. Djeco, jako sam ponosna na vas!

Alenka Kovačević, mag.pov. i soc.

Slike možete pogledati u Foto-galeriji ili na OVOJ poveznici.

objavio: Alen Brkić   datum: 11. 5. 2015.