Knjižničari preporučuju: "Sretni dani" Miro Gavran

Za kraj školske godine učenik Lovro Martinović iz 5. a razreda za čitanje tijekom ljetnih praznika prporuča knjigu „Sretni dani“ Mire Gavrana. Što je o ovoj zanimljivoj i zabavnoj knjizi napisao Lovro, pročitajte u nastavku, a svakako vam želim ugodno čitanje u debeloj hladovini.

Preporučam vam ovu knjigu jer je knjiga zanimljiva. Ta knjiga svjedoči kako dva dječaka mogu spojiti dvoje roditelja i stvoriti pravu ljubav.

Najvažnija stvar na svijetu je prijateljstvo. Kad stekneš dobrog prijatelja, život ti postane lakši i ljepši. Najbolji dokaz za to što govorim je Jurica. Jurica je moj najbolji prijatelj. Zahvaljujući njemu ne moram učiti sve predmete.  Ja učim polovicu predmeta, a Jurica polovicu. Na primjer: ja učim hrvatski, a on matematiku. Ja pišem domaću zadaću iz hrvatskog, a on iz matematike. Ako se pišu testovi: moj šalabahter postaje njegov, a njegov šalabahter postaje moj. To je pravo prijateljstvo, kakvo sam čekao cijeli život. Juricu sam upoznao tek kada sam krenuo u peti razred. Dogodilo se, više nego slučajno, da smo na prvom satu sjeli u istu klupu, i tako je ostalo sve do danas.

Kratak Sadržaj:

U knjizi se radi o dva dječaka, jedan dječak imena Jurica traži majku, a dječak imena Pero traži oca. Najzanimljivije je poglavlje „VEČER ZA PLES“.  U tom poglavlju Jurica ide zamoliti za ples Dinku, a Jurica ide za ples zamoliti Tihanu.

Bilješka o piscu:

Miro Gavran hrvatski dramatičar, romanopisac, pripovjedač i pisac za mlade rođen je 3. 5. 1961. godine u Gornjoj Trnavi (danas Trnava), nedaleko od Nove Gradiške. Najizvođeniji je suvremeni hrvatski dramatičar u zemlji i inozemstvu u proteklih petnaestak godina. Djela su mu prevedena na 32 jezika. Njegove knjige imale su više od 120 izdanja u zemlji i inozemstvu. Dosad je imao više od 180 kazališnih premijera širom svijeta, počev od Zagreba, Rotterdama, Maribora, Washingtona, Pariza, Krakowa i Sofije pa sve do Bombaja, Buenos Airesa, Ljubljane, Pečuha, Bratislave, Waterforda, Atene, Sarajeva, Novoga Sada, Podgorice, Praga, Mostara, Beča, Budimpešte, Bautzena, Moskve, Rio de Janeira... Njegove predstave vidjelo je više od dva milijuna gledatelja. Objavio je sedam romana: Zaboravljeni sin, Kako smo lomili noge, Klara, Margita, Judita, Krstitelj i Poncije Pilat. Napisao je i filmski scenarij Djed i baka se rastaju. Za mlade čitatelje napisao je osam knjiga: Svašta u mojoj glavi, Kako je tata osvojio mamu, Zaljubljen do ušiju, Oproštajno pismo, Sretni dani.

Lovro Martinović, 5.a

objavio: Kristina Slišurić   datum: 23. 6. 2014.