« Listopad 2020 »

Litva - kišna zemlja u srcu Baltika

Učitelji Osnovne škole „Matija Gubec“ Cernik Ivan Galić i Goran Vincetić te učenice sedmog razreda Leonarda Sokić i Marija Zirdum sudjelovali su u radu petog sastanka projektnog tima međunarodnog projekta TODAY'S SEEDS ARE TOMORROW'S FORESTS financiranog iz pretpristupnih fondova Europske Unije u okviru Comeniusa, dijela Programa za cjeloživotno učenje posredstvom Agencije za mobilnost i programe EU.

U razdoblju od 22. do 29. rujna u prijestolnici  je Litve Vilniusu održan peti sastanak projektnog tima za provedbu međunarodnog Comenius projekta TODAY'S SEEDS ARE TOMORROW'S FORESTS (Danas sjeme, sutra šuma). U radu je sudjelovalo 15 učitelja i 20 učenika iz 9 partnerskih zemalja. Osnovnu školu „Matija Gubec“ Cernik predstavljali su dvije učenice koje sudjeluju u radu projektnog tima od samog početka; Leonarda Sokić i Marija Zirdum te dva učitelja; prof. biologije Goran Vincetić i prof. hrvatskog jezika Ivan Galić, koordinator projekta za Osnovnu školu „Matija Gubec“ Cernik.

Nakon povratka s godišnjeg odmora projektni je tim imao manje od mjesec dana vremena za  pripremu aktivnosti koje su bile predviđene za peti sastanak. Svaka škola trebala je izraditi herbarij s desetak tipičnih šumskih biljaka za područje iz kojeg dolaze te izraditi kratku prezentaciju kojom će isti predstaviti partnerskim ustanovama.

U nedjelju 22. rujna četveročlana se ekipa zaputila na podulje putovanje u prijestolnicu Litve put kojeg smo krenuli s riječkog aerodroma da bismo za konačno odredište Vilnius morali u latvijskoj prijestolnici Rigi promijenili let. Na Baltiku nas je dočekalo izrazito hladno i kišovito vrijeme, no to naše učenike i učitelje nije spriječilo u obavljanju aktivnosti predviđenih projektom. Naši su učenici održali prezentaciju o tipičnim šumskim biljkama našega podneblja koju su potkrijepili iscrpnim herbarijem. Osim radnog dijela i ovaj je sastanak imao i svoj terenski dio na kojem su učenici i učitelji iz svake zemlje partnera posadili po jedno mlado stablo u vrt škole domaćina koji će im ostati kao trajni podsjetnik na sastanak.

U neformalnom dijelu programa naši domaćini su organizirali turistički obilazak nekoliko nacionalnih parkova i parkova prirode u okolici Vilniusa, razgledavanje glavnog grada, kušanje tradicionalnih slastica te veselicu na kojoj su predstavili tradicionalne plesove i glazbu.

Po povratku je naša mala ekspedicija provela i dva dana u latvijskoj prijestolnici Rigi u kojoj smo se ipak malo ugrijali budući da je klima ugodnija nego u hladnom Vilniusu.

Na kraju nam valja zahvaliti našim prijateljima iz Vilniusa na toplom dočeku te najaviti novi susrest u Belitsi (Bugarska) od 5. do 11. studenog na čijem planiranju naš projektni tim užurbano radi.

Koordinator projekta:  Ivan Galić, prof.

objavio: Kristina Slišurić   datum: 29. 10. 2013.

Školska prehrana

Klikni na jelovnik.png