22. Susret malih pjesnika Slavonije i Baranje

Susret malih pjesnika Slavonije i Baranje ponos su naše škole i općine Cernik.  6. studenoga  2015., okupili smo se kako bismo po 22. put odali zahvalu jeziku i našem štokavskom izričaju. Mnogo već poznatih , a i novih lica došli su u Cernik sa svojim voditeljima kako bi uveličali, ovaj  za nas, važan dan.

Na raspisani natječaj pristiglo je 98 pjesma iz 31 škole štokavskoga govornoga područja. Izabrano je 40 pjesma koje su se predstavile na središnjoj priredbi. Urednica zbirke je učiteljica Monika Kovarbašić , a zbirku smo posvetili  pjesniku Dobriši Cesariću povodom 35. obljetnice smrti. Ovogodišnji susret počeo je sviranjem himne i podizanjem zastava Republike Hrvatske, općine Cernik i zastave Susreta  malih pjesnika Slavonije i Baranje, nakon čega je uslijedio pozdravni govor ravnateljice Reze Benković.  Posebnu dobrodošlicu poželjela je stalnim gostima iz Usore, Žminja, Primoštena i Zlatara. Susret malih pjesnika otvorio je načelnik općine Cernik Nikola Jugović, a sudionike ove jedinstvene pjesničke manifestacije blagoslovio je gvardijan Josip Vukoja. Nakon dobrodošlice svi su uzvanici otišli na užinu te nastavili susret u školskoj sportskoj dvorani gdje su mali pjesnici krasnoslovili svoje pjesme, a zatim je uslijedila podjela nagrada za pet najboljih pjesama. Velik doprinos ovoj svečanosti , svojim trudom i pripremanjem, dali su djelatnici i učenici naše škole: voditeljice Petra Sokić i Karmen Szabo, učenice školskoga zbora i učenici naše zadruge. Za glazbu su zaslužni članovi tamburaškog orkestra HPD Tomislav.

I naša je škola imala svog predstavnika-učenika 6.b razreda Davida Jurkovića, čija je pjesma „Tajanstvena škrinja“ uvrštena u ovogodišnji Zbornik.

A u nastavku vam odnosimo njegovu pjesmu:

Tajanstvena škrinja

Na djedovom tavanu stara škrinja stoji,

svatko je se i dodirnu boji.

U njoj djed čuva svoje tajne,

lijepe snove, a i dane bajne.

Znatiželja me uvijek vukla,

do djedovog tajnog kutka.

Mira mi nije dala

ta njegova škrinja stara.

„Samo ću zaviriti“, mislio sam ja,

ali me za rame primila ruka djedova.

„Pusti mene, sinko moj,

ako želiš znati što je u njoj.“

„Tebi to možda bitno biti neće,

ali u toj škrinji je

pola mog života i sreće.“

David Jurković, 12 godina

OŠ „Matija Gubec“ Cernik

Voditeljica: Monika Kovarbašić

Ostatak fotografija možete pogledati u našoj Foto-galeriji ili na OVOJ POVEZNICI.

objavio: Alen Brkić   datum: 12. 11. 2015.