2011-09-09 07:05:24

Naše slavonske prašume - Svjetski dan prašuma - 14.09.

Prašumama nazivamo šumski prostor u kojemu nije bilo čovjekovog zahvata. Na prašume je utjecaj imala i prošlost. Gotovo sve naše prašume su smještene u planinskom djelu dok ih ima i u našoj ravnoj Slavoniji. Dokazano je da su naše šume prirodno i biološki bogate. Pročitajte što smo saznali o nama najbližim prašumama.

PRAŠNIK

Posljednji ostatci slavonskog hrasta lužnjaka su pronađeni upravo na prostoru nekadašnje nizinske Panonije,između Save i Drave.

Starost hrastovih stabala se bilježi između 150 i 300 godina. Promjer stabala se kreće između 70 do 200 cm, dok u visinu dosežu i do 40 metara.

Nažalost, u prašumu je vrlo opasno ulaziti zbog mina koje su zaostale iz Domovinskog rata.

Taj predio je proglašen specijalnim rezervatom šumske vegetacije. Prilikom izmjere 1954. godine bilo je ukupno 1 560 komada starih hrastova, dok je 1974. godine ostalo samo 1 487 komada hrasta.

 

MUŠKI BUNAR

Muški Bunar je prašuma bukve i hrasta kitnjaka na Psunju stara između 200 i 300 godina. Na žalost, taj dio Psunja nije poznat kao i Prašnik - zbog ratnih posljedica. Samo se uz pratnju može ući u taj predivan i slikoviti dio Psunja.  Fotografije prašume Muški bunar napravila je naša nastavnica informatike Kristina Novak. Muški bunar je zaštićen i dio je ekološke mreže Republike Hrvatske.

Smješten je na visini razine 700-800 metara.

Izuzeta je iz redovnog šumskog gospodarenja 1929. godine. Godine 1963. Muški bunar je zaštićen u kategoriji posebnog rezervata šumske vegetacije. Dio je ekološke mreže Republike Hrvatske.

Rezervat je smješten na Psunju, na nadmorskoj visini od 750-800 m. Površina mu iznosi 58,67 ha. Budući da se na ovome području ne vrši sječa ni drugi zahvati već 80 godina, Muški bunar se smatra prašumom, jednom od rijetkih u zemlji.

Osim hrasta i bukve, biljnu zajednicu Muškog bunara tvore i obični grab, gorski javor, divlja trešnja, brojne proljetnice (šafran, visibaba, šumarica), meka veprina, salamonov pečat, kopitnjak, kozlac, zdravčica, petrov križ, plućnjak.

 

Istražila: Martina Knežević, 7. a
Fotografije: Kristina Novak, nastavnica informatike
 

Izvori:

http://www.sumari.hr/mestric/MyHP/20070075.pdf

http://web.hamradio.hr/9aff/9AFF-034_Prasnik/prasnik.htm

http://hr.wikipedia.org/wiki/Mu%C5%A1ki_bunar

http://www.bpz.hr/upravna_tijela/zastita_prirode/posebni_rezervat_sumske_vegetacije_muski_bunar/default.aspx


Osnovna škola "Matija Gubec" Cernik