Energija za sve

I ove smo godine, kao članovi počasnog kluba najskockanijih školskih web stranica, prihvatili izazov - obilježiti u školi multidisciplinarno Međunarodnu godinu energije za sve. Ovdje ćete pronaći pregled svih aktivnosti koje smo u školi proveli, fotografije, radove učenika, edukativne materijale, igrice. Ovaj je zadatak ujedno i dobra prilika za razvijanje ekološke svijesti kod učenika, roditelja i naše lokalne zajednice. Učimo o obnovljivim izvorima energije, promišljamo o načinima štednje energije, recikliramo, ponovo koristimo, smanjujemo količinu otpada. Pogledajte kako to rade Cerničani!

Svoje smo aktivnosti grupirali u nekoliko izbornika:

Eko učionica - kao što i samo ime govori, ovdje možete učiti, a teme su: obnovljivi izvori energije, energija, ekologija, 5R koncept, održivost, održivi razvoj, energetska učinkovitost, štednja energije, štednja vode, ekologija
Eko radionica - pogledajte niz radionica praktične naravi koje su se tijekom ove godine održale u našoj školi, a u sklopu obilježavanja Međunarodne godine održive energije za sve (radionice izrade eko nakita, eko igrački, eko memori igrica, eko sredstava za pranje rublja, oslikavanje platnenih vrećica, eko panoi...)
Eko igraonica - poigrajte se i usput učite o ekološkim temama - riješite naše kvizove asocijacije, osmosmjerke, križaljke, bojajte bojanke, igrajte društvene igre koje su pripremili naši učenici, igrajte online igrice na web mjestima koje smo pronašli za vas
Eko stvaraonica - pogledajte naše umjetničke ostvaraje - likovne, literarne, glazbene, filmske, računalne, slikovnice, animacije - na već svima poznatu temu
Eko pokretaonica - akcije koje smo proveli na razini škole - sadnja drveća, postavljanje eko tabli, organsko vrtlarenje i uzgoj organskog povrća, izlet u prirodu, znanstveno istraživanje o razvijenosti ekološke svijesti, recikliranje u knjižnici, eko podsjetnici po školi, rad eko patrola

Kao uvod pogledajte službeni video uradak Ujedinjenih naroda o energiji za sve i svakoga.

Web tim
Energetski rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  B  C  Č  D  E  F  G  H  K  M  N  O  P  R  S  T  U  V
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 53 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Ekosustav

Sustav koji se sastoji od zajednice živih bića u prirodnom okolišu u kojem one žive i međusobno djeluju.

Emisija

Sredstva – čvrsta, tekuća, plinovita – ispuštena u atmosferu.

Energija

Sposobnost rada pomicanjem objekata ili pretvorbom topline između objekata.

Energija plime

Električna energija proizvedena micanjem valova i smjene plime i oseke.

Energija vjetra

Električna energija proizvoedena strujanjem vjetra kroz vjetroturbine.

Erozija

Odstranjivanje površinskog sloja zemlje djelovanjem vjetra ili vode.

Etanol

Alternativno gorivo, dobiveno od zrnja i kukuruza pomiješano s benzinom.