U školi obilježen Dan ljudskih prava

Dana 10. prosinca obilježava se Dan ljudskih prava u spomen na Deklaraciju o ljudskim pravima koju su 1948. godine potpisale države članice Ujedinjenih naroda.

Svjedoci smo da se ljudska prava ne poštuju u cijelom svijetu pa je vrlo korisno da se i sami podsjetimo na osnovna ljudska prava. U nastavku pročitajte tekst o Danu ljudskih prava koji je pripremila Ana Gudović, a tekst Deklaracije o ljudskim pravima na sljedećem linku http://www.ffzg.unizg.hr/hre-edc/Deklaracijaljp.pdf

Knjižničarka

Međunarodni dan ljudskih prava ili Dan ljudskih prava

obilježava se od 1950. godine na dan kada je dvije godine ranije potpisana Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima i po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato pravo svih ljudi na "život, slobodu i sigurnost... bez ikakvih razlika".

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca. Ideja ljudskih prava ima svoj korijen u školi prirodnog prava, koja se razvila pod utjecajem prosvjetiteljskih filozofa 18. stoljeća. Virginijska deklaracija i Deklaracija o pravima čovjeka i građanina po prvi put sustavno donose popis prava koja se u njihovo vrijeme smatraju urođenima i neotuđivima.

Papa Ivan Pavao II. govorio je o ljudskim pravima u Washingtonu prilikom posjeta Ujedinjenim narodima 2. listopada 1979. Tada je istaknuo, da su dvije vrste sustavnog ugrožavanja ljudskih prava. Prva je nepravedna raspodjela materijalnih dobara između bogatih i siromašnih, a druga onemogućavanje slobode izražavanja i vjerskih sloboda. Iako se među ljudskim pravima spominju pravo na život, pravo na adekvatni životni standard, zabranu mučenja, slobodu izražavanja, slobodu putovanja, pravo na samoodređenje, pravo na obrazovanje te pravo na sudjelovanje u kulturnom i političkom životu, o opsegu i praktičnoj primjeni tih prava postoji cijeli niz sporova između pojedinaca, organizacija i država, od čega su najpoznatije debate o abortusu i smrtnoj kazni.

Za Dan ljudskih prava koriste se i nazivi:

• Dan prava čovjeka
  • Međunarodni dan prava čovjeka
  • Svjetski dan ljudski prava
  • Svjetski dan prava čovjeka

Izvor: WIKIPEDIJA

Pripremila: Ana Gudović

objavio: Kristina Slišurić   datum: 21. 12. 2012.