Knjižničari istražuju o Valentinovu

Bliži nam se Valentinovo, dan zaljubljenih. O Valentinovu su istraživali naši knjižničari. Svakako pročitajte.

Valentinovo, Dan zaljubljenih, svake se godine slavi 14. veljače. Prema legendi, zaštitnik zaljubljenih Valentin, bio je svećenik koji je živio u Rimskom carstvu. Kada je car zabranio svećenicima da vjenčavaju vojnike kako bi spriječio njihovu želju da ostanu kod kuće umjesto da odlaze ratovati, Valentin je ipak potajno vjenčavao vojnike. Zato je Valentin bio kažnjen i utamničen, a 14. veljače je pogubljen. Valentin je proglašen svecem, a danas se slavi kao zaštitnik zaljubljenih.

Valentin

Čini se da su postojala dva sveca istog imena. Jedan je bio biskup u talijanskoj Terni u 2. stoljeću, a drugi je u 3. stoljeću bio svećenik u Rimu; obojica su bili mučenici. Neki hagiografi  tvrde da je postojao samo jedan i da je to jedna osoba. Valentin iz 3. stoljeća bio je prema zapisima utamničen zbog pomaganja kršćanima, zatim je pokušao obratiti cara Klaudija II., izliječio kćer svoga tamničara od sljepoće. On je smaknut izvan rimskih Flarminijskih vrata. Nitko ne zna zasigurno zašto se Valentina povezuje sa zaljubljenima. Možda je zamijenio luperkaliju, staru pogansku svetkovinu koja se slavila sredinom veljače. Uoči luperkalije imena svih mladih žena stavljala su se u jednu posudu i svaki mladić bi izvukao jedno ime. On bi zatim bio par sa ženom koju je izabrao do kraja svetkovine. Još jedna teorija povezuje udvaranje s tom temom prema engleskom srednjovjekovnom pjesniku Chauceru koji je primjetio da ptice biraju svoje partnere za parenje 14.veljače.

Izvor: Sveci: ilustrirana svjetska enciklopedija

Valentin, sv. (lat.Valentinus), biskup i mučenik (pogubljen oko 269. godine).Prema nekim izvješćima i legendama, riječ je o dvama svecima koji su podnijeli mučeništvo te istog dana bili pokopani na istome mjestu: Valentinu Rimskom i Valentinu Ternijskom. Nova istraživanja govore kako je povijesna osoba Valentin Ternijski, kojemu je za cara Klaudija II. (268 – 270) bila odrubljena glava, a pokopan je na Fia Flaminia. Na mučenikovu grobu papa Julije I. sagradio je  baziliku, koju je poslije papa Teodor I. dao obnoviti.

Izvor: Hrvatska opća enciklopedija
Ivana Hettinger i Sandra Matošević, 7. b

Animacija: Vlatka Vuk, sada gimnazijalka :)

objavio: Kristina Slišurić   datum: 8. 2. 2012.