Sigurnost djece u prometu

U okviru akcije „Poštujte naše znakove!“  prometni policajac Dražen Vlaović posjetio je naše prvačiće u četvrtak 15. listopada i održao im predavanje o sigurnosti djece u prometu.

U razgovoru s učenicima policajac je saznao da ih većina dolazi pješice u školu pa su učenici sami opisali kako dolaze i na koji način se kreću po prometnicama. Naglasio im je da se preko ceste prelazi pješačim prijelazom i da moraju hodati pješačkim stazama (nogostupima) koje služe isključivo za hodanje pješaka. Na pitanje kako se prelazi pješačkim prijelazom odmah su znali reći da prvo trebaju stati i pogledati lijevo pa desno, da ne smiju stati na prijelaz, trčati, vraćati se nazad…  Tek kada nema vozila ili kad se vozač zaustavi, trebali bi prijeći preko prijelaza. Kolnikom se trebaju kretati lijevom stranom, jer tada vide vozilo koje im dolazi u susret.

Razgovarali su i o sigurnoj vožnji u automobilu i da se zbog sigurnosti moraju vezati, a da se djeca niža od 135 centimetara ne smiju voziti na prednjim sjedalima.

Znali su prvačići i koju opremu mora imati bicikli, a da do 14 godina biciklisti moraju nositi kacigu i reflektirajući prsluk da bi bili uočljiviji na cesti. U prometu se biciklom ne smiju kretati sami do 9 godina pa s njima uvijek  mora biti osoba koja je navršila 16 godina ili roditelj, osim ako su prošli program sigurne vožnje te dobili uvjerenje da su sami sposobni upravljati vozilom.

Puno toga su učenici naučili,  a puno toga su i sami znali. Ono što dalje trebaju je naučeno prenijeti roditeljima i zajedno s njima primjenjivati naučeno za njihovo sigurno kretanje u prometu.

Na kraju predavanja policajac im je podijelio reflektirajuće prsluke kako bi u prometu bili vidljiviji i samim time  sigurniji.

Fotonovinari

objavio: Alen Brkić   datum: 16. 10. 2015.