Kamo nakon osnovne škole?

Evo,  bliži se kraj i našem školovanju u osnovnoj školi. Neki su tužni, a neki pak sretni jer odlaze iz osnovne škole. Iako se svi veselimo upoznavanju novih ljudi i promjeni sredine, ipak se sve vrti oko jednog pitanja: „Što upisati?“.

Neki od nas već znaju što će upisati, neki su neodlučni, a neki još ni ne razmišljaju o tome. Odabir srednje škole jedna je od težih odluka u životu. Pri upisu u srednje škole moramo biti sigurni zašto baš tu školu želimo upisati.  Na našu odluku ne smije utjecati nitko osim nas, ali i mi moramo biti sigurni da smo donijeli ispravnu odluku. Moramo znati želimo li biti u neprestanom kontaktu s ljudima ili biti u miru u svom uredu?  Želimo li raditi u jednom mjestu ili ići na česta putovanja? Osnovnoškolcima je najčešće teško odgovoriti na ovakva pitanja. Kako bi nam se olakšao izbor zanimanja, ponuđene su nam razne škole, a neke od njih su: gimnazija, elektrotehnička škola, obrtnička škola, trgovačka škola, kozmetička škola, itd. Proveli smo malu anketu među učenicima osmih razreda kako bismo saznali što oni žele upisati i zašto. Rezultati su sljedeći:

GIMNAZIJA:  9 učenika
KOZMETIČKA:  1 učenik
FARMACEUTSKA: 1 učenik
POLJOPRIVREDNA:  2 učenika

AUTOMEHANIČAR: 2 učenika
MEDICINSKA: 2 učenika
PREHRAMBENA:  1 učenik
TEH. ZA RAČUNALSTVO: 1 učenik
TRGOVAČKA:  2 učenika

FRIZERSKA: 1 učenik
UMJETNIČKA: 1 učenik
ELEKTROTEHNIČKA: 2 učenika
NEODLUČNO:  18 učenika

Sudeći po anketi većina učenika su još uvijek neodlučni što je malo zabrinjavajuće budući da nam je do odluke ostalo još svega nekoliko mjeseci koji će vrlo brzo proći. Izdvojili smo neke razloge zašto učenici žele upisati određene škole:

Nensi Ž.: „Medicinsku školu želim upisati jer je to zanimanje koje volim, koje mi se čini najzanimljivije i koje želim raditi  cijeli život.“

Kristijan J.: „Želim upisati gimnaziju jer još nisam odlučio što konkretno želim postati.“

Ines Ž.: „Gimnaziju želim upisati zato što ću tako dobiti nekakvo opće znanje s kojim mogu upisati bilo koji fakultet.“

Lucija M.: „Želim upisati farmaciju jer mi se taj posao čini zanimljiv i dobro je tražen.“

Savjetujemo učenicima koji su neodlučni da potraže savjet od roditelja ili prijatelja iz srednjih škola. Također mogu posjetiti razne internetske stranice koje im mogu pomoći u odluci ili se obratiti razrednicima, pedagoginji i ostalim učiteljima za pomoć

Novinarska skupina
                                                                Roberta Barišić 8.a i Helena Matković 8.a

ANKETA - Vodič kroz zanimanja

Što ću biti kad odrastem?

Pogledajte animacije :)

arheolog

odbojkašica

pjevačica

objavio: Kristina Slišurić   datum: 13. 3. 2013.